O důležitosti omega - 3 mastných kyselin již asi většina čtenářů slyšela. Ovšem stále ještě laická a i odborná veřejnost málo ví o tom, že se dá změřit jejich hodnota. Výsledek nám, mimo jiné, řekne, zda je správně nastavený jídelníček. Zároveň je možné si zkontrolovat, zda a jak vůbec fungují doplňky s omega-3 mastnými kyselinami.
Proč je důležité pravidelně měřit omega index a co se skrývá pod tímto názvem? To všechno se dočtete v tomto článku.
1. Co se dá zjistit pomocí krevního testu na omega 3 index?
Zásadní složkou buněčné membrány každé naší buňky v těle jsou, mimo jiné, velmi důležité nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3, které jsou esenciální, tzn. tělo si je samo nedokáže vytvořit a přijímáme je stravou.
Mají za úkol propouštět živiny dovnitř buněk a pomoci jim se zbavovat toxického odpadu. Jejich ideální poměr by měl být pod 3:1 (omega-6/omega-3). Hodnoty omega-3 indexu by se měly pohybovat mezi 10-12%.
Výzkumy ukazují, že až 94 % dětí i dospělých nedostává ze stravy dostatek omega-3.
Krevní test na omega-3 index (množství EPA a DHA v krvi) je součástí testu na 11 nejdůležitějších mastných kyselin, které jsou součástí buněčných membrán. Zjistíme profily omega-3, omega-6, omega-9 mastných kyselin a nasycených tuků.
Testem zjistíme i propustnost buněčných membrán, která je zásadní pro vstřebávání živin.
Měření se provádí pro následující mastné kyseliny:
Palmitová kyselina, C16:0, nasycené tuky
Stearová kyselina, C18:0, nasycené tuky
Olejová kyselina, C18:1, omega-9
Linolová kyselina, C18:2, omega-6
Alfa-linolenová kyselina, C18:3, omega-3
Gama-linolenová kyselina, C18:3, omega-6
Dihomo-gama-linolenová kyselina, C20:3, omega-6
Arachidonová kyselina (AA), C20:4, omega-6
Eikosapentaenová kyselina (EPA), C20:5, omega-3
Dokosapentaenová kyselina (DPA), C22:5, omega-3
Dokosahexaenová kyselina (DHA), C22:6, omega-3
Pokud máme tuky v buněčných membránách v nerovnováze, tělo se dostává do trvalého chronického zánětu a není chráněno proti různým civilizačním onemocněním.
Test vám poskytne důležité informace o tom, jak je nastavena vaše strava a co dělat pro zlepšení zdravotního stavu, prevenci a snížení rizika například srdečně cévních, autoimunitních, nádorových a jiných onemocnění.
2. Jak testování na omega-3 probíhá?
Odběr krve z prstu (u novorozenců z patičky) je možné provést dle dodaných instrukcí i z pohodlí domova. Jedná se o metodu DBS (dried blood spot) neboli metoda suché kapky krve. Je zapotřebí pouze několika kapek krve ze špičky prstu umístěných na filtrační papír Whatman a jeho provedení nezabere víc než minutu. Vzorek je označen čísleným kodem, tím je zajistěna jeho anonymita. Po zaschnutí se kartička s krví posílá do renomované a nezávislé laboratoře Vitas v norském Oslu. Díky této laboratoři je zajištěna opravdu vysoká transparentnost a senzitivita výsledku. Následně jsou vám do 3-4 týdnů zaslány výsledky do emailu zadaného při registraci testu.
3. Kde se mohu nechat otestovat?
Test na omega 3 index a ostatní mastné kyseliny je dostupný v odběrové sadě, což umožnuje odběr z pohodlí domova. Je potřeba dodržet určité hygienické a technické požadavky, které svým klientům upřesnuji. Kdo se na odběr necítí, domlouváme se na individuální konzultaci.
Cena testu a související konzultace se odvíjí dle časové dotace, tzn. od 1900-2500 Kč. Více informací k diagnostice a k objednání se dozvíte v této sekci.
Zjistěte si, zda je vaše tělo dostatečně chráněno a vyživováno. Jednoduše se můžete objednat a udělat pro své zdraví maximum!
Použité zdroje:
https://www.zinzinotest.com/cz/balancetest
Pomohl vám v něčem článek?
Budu ráda, když jej posdílíte dál.
Na mém blogu si můžete přečíst články: Omega index a proč je důležitý pro zdraví, Astma - jak si pomoci přírodní cestou nebo Jak předcházet cukrovce.