Význam omega 3 mastných kyselin v těhotenství a při kojení

Marie

Plánujete těhotenství, jste těhotná nebo již máte děťátko? Chcete udělat pro jeho správný vývoj to nejlepší? Čtěte tedy dál a věřím, že se dozvíte zásadní a přínosné informace.

V tomto blogovém článku přiblížím tématiku zásadního významu omega 3 mastných kyselin pro vývoj dítěte. Dozvíte se, kde se nacházejí, jak se dají měřit a jakým způsobem je můžeme dopňovat.

1.Co je Omega 3 mastná kyselina

Omega 3 - EPA, DHA, DPA

Omega 3 jsou velmi zdravé tuky, které jsou protizánětlivé a jsou součástí každé lidské buněčné membrány.

Omega 3 mastné kyseliny se rozdělují na ty:

  • z rostlinných zdrojů, kde se vyskytuje kyselina alfa-linolenová, přítomná například ve lněném, konopném, dýňovém nebo chia semínku a v olejích z nich. Dále ji najdete také v kapustě, pórku, v borůvkách a brusinkách.

  • z živočišných zdrojů, které nejvíce obsahují tučné mořské ryby a olej z nich obsahující životně důležité tuky (kyseliny) DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová).

Tělo si tento tuk nedokáže vytvořit a musíme ho přijímat ve stravě. Jsou to tedy životně důležité tuky. Studie zaměřují svoji pozornost na DHA a EPA omega 3 mastné kyseliny, které se ale nevyskytují v seminkách a jiných rostlinných zdrojích. Nejvíce se vyskytují v tučných mořských rybách a v některých druzích řas jako například Schizochytrium sp.

Dle studie Státního zdravotního ústavu publikované v roce 2018, nesplnilo minimální obsah DHA v mateřském mléce téměř 50% žen!

2. Funkce omega 3 v těhotenství a při kojení

DHA (dokosahexaenová) kyselina je omega 3 mastná kyselina důležitá pro děťáko jednak už během těhotenství, ale i v průběhu celého života. Tato kyselina je zásadní živina pro růst, strukturu a vývoj nervové soustavy, mozku a očí. Mozek a sítnice potřebují DHA, aby se správně formovaly a fungovaly. S dostatečným množstvím DHA kyseliny souvisí i kognitivní vývoj dítěte, učení a regulace emocí. DHA se během těhotenství čerpá z tělesného tuku a z krevních zásob matky. Po porodu předává kojící matka tuto živinu svému dítěti prostřednictvím mateřského mléka.

Cílové rozmězí DHA by měla být 4,23 - 4,95.

EPA (eikosapenthaneová) kyselina hraje významnou roli v prevenci zánětů u matky a dítěte a v podpoře imunitního systému, má protisrážlivou funkci, rozšiřuje dýchací cesty a má pozitivní vliv na krvetvorbu.

Cílové rozmezí EPA kyseliny se pohybuje mezi 3,33 - 5,02.

Tyto kyseliny mohou pomoci snížit riziko těhotenských komplikací jako jsou preeklampsie, těhotenská cukrovka, poporodní deprese a předčasný porod. Zároveň podporují zdravý průběh porodu a významně podporují psychiku matky během těhotenství a po porodu. Také mají velmi pozitivní vliv na vývoj nervové soustavy u děťátka.

3. Jak účinně a efektivně doplnit omega 3 mastné kyseliny?

EPA a DHA, tyto životně důležité kyseliny se vyskytují nejvíce v tučných mořských rybách. S tímto souvisí problematika přítomnosti těžkých kovů v moři a na straně druhé problematika farmového chovu. Možnosti jsou od pečlivého výběru zdroje potraviny až po cílené doplňování kvalitním a čistým doplňkem stravy omega 3 s polyfenoly a dávkování na váhu jedince. Samozřejmostí je kvalitní, výživově hodnotná strava matky. Strava by měla zahrnovat zejména kvalitní tuky, bílkoviny a mikronutrienty. Omezení nezdravých tuků, zejména fast food stravy a omega 6 a nezdravých a přirozeně se nevyskytujících sacharidů (například bílý cukr). Neméně důležité je bezstresové prostředí, pohodové a klidné těhotenství.

4. Měření hodnoty omega 3 mastných kyselin

Měření hodnoty omega 3 mastných kyselin nepatří mezi standartní vyšetření a v České republice není toto vyšetření ani bežně dostupné. Nejčastěji se provádí z kapilární krve z bříška prstu (u novorozenců z patičky) a vzorek krve se posílá do laboratoře v zahraničí.

Zásadní jsou tyto hodnoty:

  • propustnost buněčné membrány - díky této hodnotě se dozvíte v jaké míře jsou vstřebávány živiny (mikronutrienty) do buněčné membrány

  • hodnoty EPA, DHA a DPA

  • omega index - poměr zásadních kyselin DHA, EPA a DPA

  • poměr omega 6 / omega 3 mastných kyselin

    Měření a kontrola hodnoty v krvi u těhotné, kojící a i u dítěte považuji za zlatý standard a s ohledem na prevenci komplikací u matky a zároveň pozitivního vlivu na správný růst a vývoj dítěte. Na diagnostiku a konzultaci omega 3 kyselin a krevního testu se můžete hned objednat.

ZÁVĚR

Růst a vývoj děťátka v těhotenství a při kojení je zásadní pro celý život. Maminka může ovlivnit vývoj mozku u svého děťátka až do dvou let jeho věku!

Denní příjem omega 3, konkrétně EPA a DHA těhotnou a kojící ženou by měl být minimálně 250-500 mg (Světová zdravotnická organizace). Jsou studie, které mluví o 1000 mg až 2000 mg omega 3 mastných kyselin. Za maximální bezpečnou denní dávku kyselin EPA a DHA (dohromady) se považuje 2000 mg. Nejlepší a nejjedodušší je varianta středomořské stravy v kombinaci s kvalitním a čistým produktem s polyfenoly, který zajistí nejvyšší vstřebatelnost. Bohužel polyfenoly většina výrobků na trhu neobsahuje a je potřeba hledat a rozhodně nekupovat v lékárně běžně dostupné doplňky stravy. Další důležitý faktor je respektování dávkování na kilo váhy jedince. Pro váš klid a zdraví vašeho děťátka bych vám doporučila průběžnou kontrolu hladiny omega 3.

Přeji vám a vašemu dětátku pevné zdraví!

Pokud vás článek oslovil, pomůže mi jeho sdílení! Děkuji.


Použité zdroje:

1. FREJ, David. Zánět: skrytý zabiják : příčiny, léčba, prevence. Praha: Eminent, 2015. ISBN 978-80-7281-492-

2. https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-funded-study-finds-higher-dose-dha-associated-lower-early-preterm-birth-rate

3. https://www.openaccessgovernment.org/high-omega-3-index-reduces-premature-death/109190/

4.https://szu.gov.cz/aktuality/materske-mleko-pilotni-mereni-dha-kys-dokosahexaenova/

Článek pro vás napsala
Mgr. Marie KRYŠTŮFKOVÁ

Vaše poradkyně pro výživu a zdraví podložené testem na omega index (diagnostika skrytého zánětu v těle).

Jsem vystudovaná zdravotní sestra, mám mnoholeté zkušenosti a praxi v pražské nemocnici IKEM z kliniky kardiologie a hepatogastroenterologie (nemoci jater a trávícího traktu).

V současnosti pracuji jako výživová poradkyně a zabývám se unikátní metodou zjišťování omega 3 indexu z krve, která je schopna diagnostikovat přítomnost skrytého zánětu v lidském těle. Skrytý zánět je původce mnoha nepříjemných civilizačních onemocnění.

Díky osobnímu přístupu a profesionalitě mám více než 200 spokojených klientů, kterým jsem poradila, jak vzít zdraví aktivně do svých rukou a postupnou změnou návyků eliminovat své zdravotní obtíže.

Udělejte správné rozhodnutí pro své zdraví ještě dnes.
Domluvme si setkání v Praze, on-line nebo jinde dle dohody.