Jak na astma bez léků aneb léčba astmatu přírodní cestou

Marie

Cítíte se někdy bezradní, když přijde na zvládání astmatu vašich dětí nebo vašeho vlastního?


Nejste sami.

Mnoho lidí bojuje s každodenními výzvami, které toto chronické onemocnění přináší. Nevzdávejte se naděje na normální život!

Cítíte, že vás astma omezuje ve vašem každodenním životě? Máte pocit, že vaše léčba vás spíše svazuje, než aby vám pomáhala?

Mám pro vás dobré zprávy.

Existují přírodní způsoby, jak účinně zmírnit příznaky astmatu a zlepšit kvalitu života.

Nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než léčba!

Podívejme se na několik klíčových oblastí, které mohou udělat velký rozdíl?

Ptáte se jak? Existují konkrétní kroky, které můžete podniknout, abyste astmatu předešli.


Co pomáhá na průduškové astma?

1. Strava: Jídlo, které konzumujete, má velký vliv na vaše zdraví.

Zahrnutí protizánětlivých potravin, jako jsou:

  • tučné mořské ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny (z volného moře),

  • oříšky, semínka,

  • sezonní zelenina připravená na různé způsoby (vaření, dušení, kvašení, čerstvá),

  • listová zelenina,

  • bobulovité ovoce, avokádo,

  • bylinky, které příznivě působí na astma - svatá bazalka Tulsi a kořen lékořice,

  • koření má také protizánětlivý efekt, zejména zázvor, skořice, kurkuma, chilli, kardamon,

  • extra panenský olivový olej (do talíře se zeleninou, do polévky atp.),

  • vývary z kostí,

  • houby (hlíva ústřičná, shitake).

Vyhněte se zpracovaným potravinám, cukrům, bíle mouce. Všechny mohou zhoršit příznaky astmatu. K hydrataci organismu jsou důležité tekutiny a to nejlépe pití neslazené, ideálně filtrované vody.

Mezi další mikroživiny, které posilují imunitní systém a působí proti zánětu v průduškách a plících jsou: lykopen (zlepšuje činnost plic), Koenzym Q10, aminokyselina L -arginin (podporuje tvorbu lymfocytů, vitamín A, B, C, D 3, minerály (hořčík, selen, zinek, vápník, železo).

2. Omega index: Zkontrolovat svůj omega index vám může poskytnout cenné informace o skutečné a aktuální rovnováze mastných kyselin ve vašem těle.

Optimalizace tohoto indexu může být klíčem k lepšímu zvládnutí astmatických obtíží. Výzkum ukazuje, že tyto zdravé tuky mohou pomoci snížit zánět dýchacích cest a zlepšit celkový stav plic.

Omega-3 můžete získat z rybího oleje nebo z rostlinných zdrojů, jako jsou lněná semínka a chia semínka. Pro stav plic je nejdůležitější kyselina eikosapentaneová, která je přítomna v rybách a mořských řasách nebo výživových doplňcích. Ale pozor, má to jeden háček. Omega 3, aby dobře fungovala, musí být v přítomnosti s polyfenolem, což většina výživových doplňků nesplňuje.

Omega index je proto důležitým tématem. Zabývá se jím lékařská vědecká společnost a najdete k němu mnoho studií. Užívání kvalitní Omega-3 s polyfenolem ideálně na základě diagnostiky z krve může být jednoduchým krokem k lepšímu zdraví plic a kvalitnějšímu životu.

Sledujte svůj omega index: Je to jednoduchý test, který měří poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin ve vašem těle. Pokud chcete vědět, jak jste na tom s ochranou vašeho těla, objednejte se na diagnostiku.

3. Mikrobiom: Vaše střevo a jeho mikrobiom hrají klíčovou roli v imunitním systému.

Probiotika a prebiotika mohou pomoci vyvážit střevní mikroflóru a tím posílit obranyschopnost organismu.

Důležitý je příjem dostatečného množství prebiotické vlákniny, která by měla být více složková a v dostatečném množství (tzn. inulin, fructooligosacharidy, psylium, rezistentní škroby,..). Podle Světové zdravotnické organizace by měl být denní příjem vlákniny 25-29 g, průměr je v České republice 12 gramů a k tomu patříme mezi státy s nejčastějším výskytem kolorektálního karcinomu. Existují různé druhy vláknin. Nerozpustná vláknina jako celulóza a ligniny střevem prochází, zlepšuje střevní peristaltiku, ale nemá žádný vliv na mikrobiom. Rozpustná, prebiotická vláknina ve vodě bobtná, navozuje pocit sytosti, zpomaluje vstřebávání živin a uvolňování cukru z potravy, ale hlavně vyživuje střevní bakterie. Této vlákniny bychom měli konzumovat alespoň 20 g denně. Taková denní dávka dokáže přeměnit vnitřní prostředí střeva z gramnegativního na grampozitivní.

Na trhu se „roztrhnul pytel" s probiotiky a stal se velkým byznysem. Je důležité si uvědomit, že probiotické bakterie musíme pravidelně dobře krmit prebiotiky, aby mohly bakterie produkovat důležité vitamíny, kyseliny atp. potřebné pro správné fungování našich střev.

Výživové doplňky nejsou náhradou za lékařskou léčbu, ale mohou být skvělým doplňkem vaší každodenní rutiny a být úžasnou prevencí, abyste lékařskou péči vůbec nepotřebovali.

4. Klíčové jsou také: dýchání, pravidelný pohyb, relaxace, dostatek spánku

Spánek posiluje imunitu. Je důležité chodit spát před půlnocí, ideálně okolo 22:00.

Správné dýchání může eliminovat výskyt astmatických záchvatů a zlepšit kapacitu plic. Člověk se za den nadechne 13 000! Pokud máme špatný dechový vzorec, dýcháme ústy nepoužíváme správné svaly atd. dochází k nedostatečné výměně plynů, která astma zhoršuje.

K tomuto tématu vřele doporučuji youtube kanál, facebookovou skupinku nebo semináře pana
RNDr. Mgr. Rostislava Václavka.

Stres může zhoršovat stav vašeho těla a mít negativní dopad na dechové stereotypy.

Meditace, hluboké dýchání nebo mindfulness vám mohou pomoci zvládat stresové situace.

Optimalizace tohoto omega indexu může být klíčem k lepšímu zvládnutí astmatických obtíží. Výzkum ukazuje, že tyto zdravé tuky mohou pomoci snížit zánět dýchacích cest a zlepšit celkový stav plic.

Foukátko na astma

Foukátko na astma

Použité zdroje:

  1. FREJ, David. Zánět: skrytý zabiják : příčiny, léčba, prevence. Praha: Eminent, 2015. ISBN 978-80-7281-492-3.

  2. HARTWIG, Dallas a HARTWIG, Melissa. Jídlo na prvním místě. Druhé, aktualizované vydání. Fit & food. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2014. ISBN 978-80-7555-018-7.

Pomohl vám v něčem článek?
Budu ráda, když jej posdílíte dál

Na mém blogu si můžete přečíst články Jak předcházet časté nemocnosti či Jaké zdravé tuky používat v kuchyni.

Článek pro vás napsala
Mgr. Marie KRYŠTŮFKOVÁ

Vaše poradkyně pro výživu a zdraví podložené testem na omega index (diagnostika skrytého zánětu v těle).

Jsem vystudovaná zdravotní sestra, mám mnoholeté zkušenosti a praxi v pražské nemocnici IKEM z kliniky kardiologie a hepatogastroenterologie (nemoci jater a trávícího traktu).

V současnosti pracuji jako výživová poradkyně a zabývám se unikátní metodou zjišťování omega 3 indexu z krve, která je schopna diagnostikovat přítomnost skrytého zánětu v lidském těle. Skrytý zánět je původce mnoha nepříjemných civilizačních onemocnění.

Díky osobnímu přístupu a profesionalitě mám více než 200 spokojených klientů, kterým jsem poradila, jak vzít zdraví aktivně do svých rukou a postupnou změnou návyků eliminovat své zdravotní obtíže.

Udělejte správné rozhodnutí pro své zdraví ještě dnes.
Domluvme si setkání v Praze, on-line nebo jinde dle dohody.